جناب آقای دکترمحمدعلی مجاهدی

جناب آقای دکترمحمدعلی مجاهدی

محمد علی مجاهدی متخلص به (پروانه) در سال هجری شمسی۱۳۲۲ در قم به دنیا آمد، پدر ایشان مرحوم آیت الله میرزا محمد مجاهدی تبریزی است. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان برد و پس از اخذ مدرک کارشناسی حقوق قضایی چند سالی به تحصیل علوم حوزوی و بررسی متون منظوم پارسی و تحقیق درباره شعر آیینی و تجزیه و تحلیل مولفه های آن پرداخت و اکنون نیز در همین وادی قلم میزند.
مجاهدی تاکنون آثار متعددی را در حوزه تالیف و تدوین در قلمرو شعر و ادب فارسی عرضه کرده است که از این میان می توان به فغان دل (مجموعه اشعار حسینعلی بیک شرر فرزند آذر بیگدلی)، تذکره سخنوران قم، محفل روحانیان (تذکره علمای شاعر)، گنجینه اسرار عمال سامانی، شکوه شعر عاشورا، سیمای مهدی موعود(ع) درآئینه شعر فارسی و تذکره شعرای مرثیه سرا در زبان فارسی اشاره کرد. همچنین کاروان شعر عاشورا عنوان کتابی است که مجاهدی پس از سال ها مطالعه و تحقیق آن را در حوزه ادبیات آیینی به رشته تحریر درآورده است. ایشان داور اولین جشنواره ادبی اعتکاف نیز بوده اند .دبیرخانه جشنواره به خاطر همه ی زحمات استاد قدردان ایشان می باشد .


آثار نویسنده
ایستاده باید مرد
ایستاده باید مرد
اشعار کتاب «ایستاده باید مرد» علاوه بر تصویرسازی و برجستگی وجوه هنری و شعری از ظرافت های فکری و احساسات دقیق معنوی نیز برخوردار است، شعرها در سبک شعر کهن و در قالب های مختلف شامل چکامه، غزل واره، مثنوی و رباعی سروده شده و در آن از زبان حال شخصیت های کربلا، فضاهای تأثیرانگیز و پراحساس ساخته شده است. این کتاب در مجموع شامل ۹۰ شعر عاشورایی است، ۸ شعر در قالب چکامه، ۳۰ شعر در قالب غزل و غزلواره، ۳۰ شعر در قالب رباعی، ۸ شعر در قالب مثنوی و ۳ شعر هم در قالب های دیگر هستند. در این اشعار فضایل و مناقب هر …
کاروان شعر عاشورا - سمیمای امام حسین در شعر فارسی از سده چهارم تا عصر حاضر
کاروان شعر عاشورا
«کاروان شعر عاشورا» عنوان کتابی است که محمدعلی مجاهدی (پروانه) با پشتوانه چهل سال مطالعه دامنه دار، درباره ی ادبیات آیینی به رشته تحریر درآورده است. این کتاب در ۶ منزل و با سیمای امام حسین (ع) در شعر فارسی، منظومه های عاشورایی دور از دسترس و چهره های نام آشنای شعر عاشورایی از سده چهارم تا زمان معاصر را بیان کرده است.
گلنفسی ها (چاپ اول)
گلنفسی ها
این کتاب گزیده شعر محمدعلی مجاهدی می باشد که یک نمونه از اشعار آن به شرح زیر است: می توان آیا غم یک مرد را ترسیم کرد؟ نقشه ی جغرافیای درد را، ترسیم کرد؟ می توان آیا به روی بوم پر نقش بهار وسعت اندوه برگ زرد را ترسیم کرد؟ می توان آیا به گرد کودکی گم کرده راه ازدحام مردم بی درد را ترسیم کرد
گنج گوهر: معرفی و گزیده شعر ولایی از ابوالحسن شهید بلخی تا حکیم ناصر خسرو (چاپ اول)
مجموعه آستان پاکان ۱: گنج گوهر (معرفی و گزیده شعر ولایی از ابوالحسن شهید بلخی تا حکیم ناصر خسرو)
مجموعه کتاب های آستان پاکان برای دوستداران شعر آیینی (با رویکرد مرائی و مناقب و فضائل اهل بیت علیهم السلام) فراهم آمده است تا از میان اشعار پرشمار و کتاب های گوناگون، نمونه هایی خواندنی و به یادماندنی از اشعار آیینی را در دسترس همگان قرار دهد.
دریای حیرت: معرفی و گزیده شعر ولایی از حکیم سنایی غزنوی تا جمال الدین محمد اصفهانی (چاپ اول)
مجموعه آستان پاکان ۲: دریای حیرت (معرفی و گزیده شعر ولایی از حکیم سنایی غزنوی تا جمال الدین محمد اصفهانی)
مجموعه کتاب های آستان پاکان برای دوستداران شعر آیینی (با رویکرد مرائی و مناقب و فضائل اهل بیت علیهم السلام) فراهم آمده است تا از میان اشعار پرشمار و کتاب های گوناگون، نمونه هایی خواندنی و به یادماندنی از اشعار آیینی را در دسترس همگان قرار دهد.
معارف اللطائف
معارف اللطائف
هدف اصلی از تدوین این کتاب که به همت محمدعلی مجاهدی گردآوری شده، نشان دادن ابعاد بسطی و ذوقی بزرگان دین، عرفای نام آشنای اسلامی و بزرگان بلندآوازه ایرانی است که در هیمنه علمی آنان رنگ باخته و مجال دلربایی پیدا نکرده اند. این اثر، حاوی نمونه های طنزآلود و شوخ طبعی هایی است که در دو بخش تدوین شده است. بخش اول، دربرگیرنده لطایف غالباً منثوری است که به نحوی متأثر از آموزه های دینی، مقوله های عرفانی و نکات عبادی اخلاقی است و ۵۰۰ لطیفه در این بخش آمده است. بخش دوم این کتاب نیز حاوی لطایف غالباً منظومی …
یک آسمان پرواز (مجموعه اشعار)
یک آسمان پرواز (مجموعه اشعار)
این اثر عنوان مجموعه ای از سروده های آئینی است که در رابطه با موضوعات مختلف آئینی اعم از انتظار، عاشورایی، فاطمی و علوی به نظم درآمده اند. بسیاری از این سروده ها که برای نخستین بار به چاپ می رسد، در قالب های مختلف سنتی از جمله قصیده، مثنوی، رباعی، ترکیب بند، مربع ترکیب و … سروده شده اند. در این اثر، سعی شده تا سروده هایی انتخاب شود که توجه مخاطب را برانگیزد و او را به فکر وادارد. قسمتی از سروده های «یک آسمان پرواز» در نگاه نخست آئینی به شمار نمی آیند و شیوه بیان در بسیاری از این سروده ها به شیوه غیرمستقیم است؛ از این رو، مخاطب در نگاه اول گمان می کند که این سروده ها در موضوعاتی غیر دینی و آئینی به نظم درآمده اند.
دیدگاه ها