مصاحبه با حجت الاسلام تکیه ای – مسئول ستاد مرکزی اعتکاف و رئیس جشنواره

 مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین تکیه ای (مسئول ستاد مرکزی اعتکاف و رئیس جشنواره) هدف از برگزاری اولین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف را بیان فرمائید. سنت حسنه اعتکاف به عنوان یک فرصت ارزشمند معنوی در والقسای خلاء معنویت در جامعه می بایست بوسیله موهبتهای الهی هنری عجین گردیده تا ضمن ماندگاری بر تأثیر و توسعه معنویت در بین اقشار مختلف جامعه بیافزاید و این مهم، ستاد مرکزی اعتکاف را بر آن داشت تا اولین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف را در گزینه های ادبی که نفوذ زبان ادب در جامعه بر کسی پوشیده نیست پایه ریزی نماید. این جشنواره تا چه حد توانسته است در تبلیغ و ترویج سنت حسنه محمدی اعتکاف نقش داشته باشد؟ از نظر ما با اینکه تجربه اول بود ولی بسیار موفق بود زیرا بستر انجام مراسم اعتکاف سراسر کشور را فراهم و ارتباط گیری برگزار کنندگان را آسان و ضرورت تبادل توفیقات سیاستگزاران ملموس و در نتیجه برکات آن در تبلیغ و ترویج به تدریج ظاهر خواهد شد، و اگر دبیرخانه دائم از فضای ایجاد شده خوب بهره بگیرد و ارتباط مستمر با ستادهای فعال کشور برقرار و پیگیری کیفی نماید، آینده اعتکاف کشور کاملاً متفاوت خواهد بود. سطح کیفی آثار را چگونه ارزیابی می کنید؟ آثار واصله به دبیرخانه جشنواره به گفته کارشناسان غیر منتظره بود، در شرایطی که بعضی جشنواره ها احیاناً با سفارش اثر به افراد خاص شکل می گیرد و یا با دریافت چند ده اثر تشکیل می شود، سیل آثار معنوی، معرفتی و بویژه در باب اعتکاف که بالغ بر 1600 اثر بوده است روانه دبیرخانه گشت و آثار فاخر آن به زیور طبع آراسته و در کتابی به نام «بربال قنوت» به اهل معرفت و معنویت تقدیم شده، و در اجلاسی وزین با حضور بیش از 2 هز ار نفر از اهل قلم و هنر دینی، برگزار کنندگان، مسئولین فرهنگی سراسر کشور، علمای اعلام و اساتید به نام و بخصوص بیانات علّامه عظیم الشأن حضرت آیت الله جوادی آملی دامت برکاته بهترین دلیل کیفیت و کمیت جشنواره بود. امسال جشنواره در چه رشته هایی برگزار خواهد شد؟ جشنواره دوم براساس تصمیم شورای سیاستگذاری با گزینه های فیلم، فیلم نامه، مستند و عکاسی می باشد که امیدواریم اهالی این هنرها در سراسر کشور از آن استقبال و در جشنواره شرکت نمایند. چه برنامه هایی در آینده برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره دارید؟ با توکل بر خداوند متعال انشاءالله تجربه بدست آمده دست مایه جشنواره دوم بوده و برآنیم که از استعداد و ابتکار استان ها و مجموعه ها بهره گیری نموده و دست های به هم پیوسته و خلاقیت های خداداده را بکار گیریم و از هم اکنون دست اشتیاق به طرف آنان دراز می کنیم. و حرف آخر ... سخن آخر اینکه آنچه اتفاق افتاد حقیقتاً عنایت صاحب اعتکاف یعنی ذات اقدس پروردگار و تأسیس کننده آن یعنی حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و موهبت نظام مقدس جمهوری اسلامی و جانشین والای مقام ولی الله الاعظم بوده که فراگیری سنت اعتکاف را رویش معنویت نظام دانسته و در ترویج و تعمیق آن از هیچ همتی فروگزار ننمودند، و ما صرفاً خادم بودیم و مفتخر به این توفیق الهی، شکراً لله

 

هدف از برگزاری اولین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف را بیان فرمائید.

سنت حسنه اعتکاف به عنوان یک فرصت ارزشمند معنوی در والقسای خلاء معنویت در جامعه می بایست بوسیله موهبتهای الهی هنری عجین گردیده تا ضمن ماندگاری بر تأثیر و توسعه معنویت در بین اقشار مختلف جامعه بیافزاید و این مهم، ستاد مرکزی اعتکاف را بر آن داشت تا اولین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف را در گزینه های ادبی که نفوذ زبان ادب در جامعه بر کسی پوشیده نیست پایه ریزی نماید.

این جشنواره تا چه حد توانسته است در تبلیغ و ترویج سنت حسنه محمدی اعتکاف نقش داشته باشد؟

از نظر ما با اینکه تجربه اول بود ولی بسیار موفق بود زیرا بستر انجام مراسم اعتکاف سراسر کشور را فراهم و ارتباط گیری برگزار کنندگان را آسان و ضرورت تبادل توفیقات سیاستگزاران ملموس و در نتیجه برکات آن در تبلیغ و ترویج به تدریج ظاهر خواهد شد، و اگر دبیرخانه دائم از فضای ایجاد شده خوب بهره بگیرد و ارتباط مستمر با ستادهای فعال کشور برقرار و پیگیری کیفی نماید، آینده اعتکاف کشور کاملاً متفاوت خواهد بود.

سطح کیفی آثار را چگونه ارزیابی می کنید؟

آثار واصله به دبیرخانه جشنواره به گفته کارشناسان غیر منتظره بود، در شرایطی که بعضی جشنواره ها احیاناً با سفارش اثر به افراد خاص شکل می گیرد و یا با دریافت چند ده اثر تشکیل می شود، سیل آثار معنوی، معرفتی و بویژه در باب اعتکاف که بالغ بر ۱۶۰۰ اثر بوده است روانه دبیرخانه گشت و آثار فاخر آن به زیور طبع آراسته و در کتابی به نام «بربال قنوت» به اهل معرفت و معنویت تقدیم شده، و در اجلاسی وزین با حضور بیش از ۲ هز ار نفر از اهل قلم و هنر دینی، برگزار کنندگان، مسئولین فرهنگی سراسر کشور، علمای اعلام و اساتید به نام و بخصوص بیانات علّامه عظیم الشأن حضرت آیت الله جوادی آملی دامت برکاته بهترین دلیل کیفیت و کمیت جشنواره بود.

امسال جشنواره در چه رشته هایی برگزار خواهد شد؟

جشنواره دوم براساس تصمیم شورای سیاستگذاری با گزینه های فیلم، فیلم نامه، مستند و عکاسی می باشد که امیدواریم اهالی این هنرها در سراسر کشور از آن استقبال و در جشنواره شرکت نمایند.

چه برنامه هایی در آینده برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره دارید؟

با توکل بر خداوند متعال انشاءالله تجربه بدست آمده دست مایه جشنواره دوم بوده و برآنیم که از استعداد و ابتکار استان ها و مجموعه ها بهره گیری نموده و دست های به هم پیوسته و خلاقیت های خداداده را بکار گیریم و از هم اکنون دست اشتیاق به طرف آنان دراز می کنیم.

و حرف آخر…

سخن آخر اینکه آنچه اتفاق افتاد حقیقتاً عنایت صاحب اعتکاف یعنی ذات اقدس پروردگار و تأسیس کننده آن یعنی حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و موهبت نظام مقدس جمهوری اسلامی و جانشین والای مقام ولی الله الاعظم بوده که فراگیری سنت اعتکاف را رویش معنویت نظام دانسته و در ترویج و تعمیق آن از هیچ همتی فروگزار ننمودند، و ما صرفاً خادم بودیم و مفتخر به این توفیق الهی، شکراً لله

 

دیدگاه ها